Revolution Dizisi Hakkında

Teknolojik argümanlar içersen dizilerden bir tanesi daha. “Revolution”  dizisi. İlk bölümlerini izlerken neler oluyor lan buralarda, çok da saçma sapan ilerliyor filan demiştim.

Revolution, Devrim ama bu bildiğimiz devrimlerden değil. Elektrik devrimi. Halbuki anlatılan ve anlatılmak isteden oldukça farklıymış. Nedensen ve sonuçlar ilişkiler üzerine kurulmuş yeni çağda eski çağın yaşamlarını, savaşlarını ele almış bir dizi.

Günümüz teknolojilerinden uzak değişik bir yaşam öyküsü diyebiliriz aslında. Kısa bir özet geçmek gerekirse; Günümüzün en büyük korkularından birisi, İnternet kesintisi. Pardon daha kötüsü de var. Elektrik kesintisi. Dizi Revolution’nın Türkçe meali olan Devrim anlamını gayet güzel anlatıyor. Elektrik kesilmiş, elektrik ile çalışan hiçbir şey kalmamış, savaşlar bile kılıç zamanına dönmüş bir dünyayı anlatıyor. Bölümlerin bir yerinde buharlı teknolojiler vardı 🙂 Araba ve Trenlerin Buharlı / Buhar ile çalışan tekonolojisini anlatıyorlar. Gayet hoş ve bir o kadarda düşündürücü bölümlerdi.

Peki neden elektrik kesik ? İzlemeye devam ettikçe bu soruyu soruyoruz. Sordukça daha fazla merak ediyoruz. Spoiler vermeden tek söyleyebileceğim şey ise elektriğin gücünü emen güccük nano botlar. Zamanında dallamanın birisi bir algoritma yazmış, bu algoritmayı da almışlar nano botlara yerleştirmişler. Hobbbaa. Ne mi olmuş. Elektrik kesilmiş.

 

Elektrik kesintisi yine çok önemli değilde dizide yer alan ve benimde izledikten sonra aklıma gelen küçük bir nokta var. Ya Elektrik kesilirse ?

Hava, su, toprak gibi temel yaşantının sırrı olan birkaç kelimenin yanına artık elektrik kelimesini de koymamız gerekiyor. Yakın zamanda bu kelimlerin yanına İnternet’i de koyarız sanırım.

İlginç olan bir diğer konu ise final yaparken sanki final yapmadılar. Sonraki bölümlerde hazır olun der gibi bir imaj sergilediler. İzlemenizi tavisye eder, gereksiz doğal kaynak tüketiminden korunmamız gerektiğini bir kez daha hatırlatmak isterim.

Yorum yapın